his.sePublikationer
Ändra sökning
Avgränsa sökresultatet
1 - 8 av 8
RefereraExporteraLänk till träfflistan
Permanent länk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Träffar per sida
  • 5
  • 10
  • 20
  • 50
  • 100
  • 250
Sortering
  • Standard (Relevans)
  • Författare A-Ö
  • Författare Ö-A
  • Titel A-Ö
  • Titel Ö-A
  • Publikationstyp A-Ö
  • Publikationstyp Ö-A
  • Äldst först
  • Nyast först
  • Skapad (Äldst först)
  • Skapad (Nyast först)
  • Senast uppdaterad (Äldst först)
  • Senast uppdaterad (Nyast först)
  • Disputationsdatum (tidigaste först)
  • Disputationsdatum (senaste först)
  • Standard (Relevans)
  • Författare A-Ö
  • Författare Ö-A
  • Titel A-Ö
  • Titel Ö-A
  • Publikationstyp A-Ö
  • Publikationstyp Ö-A
  • Äldst först
  • Nyast först
  • Skapad (Äldst först)
  • Skapad (Nyast först)
  • Senast uppdaterad (Äldst först)
  • Senast uppdaterad (Nyast först)
  • Disputationsdatum (tidigaste först)
  • Disputationsdatum (senaste först)
Markera
Maxantalet träffar du kan exportera från sökgränssnittet är 250. Vid större uttag använd dig av utsökningar.
  • 1.
    Allen, M. R.
    et al.
    Department of Pure Mathematics, University of Waterloo, Waterloo, Ontario, Canada.
    Cruttwell, G. S. H.
    Department of Mathematics and Statistics, Dalhousie University, Halifax, N.S., Canada.
    Hare, Kathryn E.
    Department of Pure Mathematics, University of Waterloo, Waterloo, Ontario, Canada.
    Rönning, Jan-Olav
    Högskolan i Skövde, Institutionen för vård och natur.
    Dimensions of fractals in the large2007Ingår i: Chaos, Solitons & Fractals, ISSN 0960-0779, E-ISSN 1873-2887, Vol. 31, nr 1, s. 5-13Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 2.
    Hare, Kathryn E.
    et al.
    Department of Pure Mathematics, University of Waterloo, Waterloo, Ontario, Canada.
    Rönning, Jan-Olav
    Högskolan i Skövde, Institutionen för naturvetenskap.
    Applications of generalized Perron trees to maximal functions and density bases1998Ingår i: Journal of Fourier Analysis and Applications, ISSN 1069-5869, E-ISSN 1531-5851, Vol. 4, nr 2, s. 215-227Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 3.
    Hare, Kathryn E.
    et al.
    Department of Pure Mathematics, University of Waterloo, Canada.
    Rönning, Jan-Olav
    Högskolan i Skövde, Institutionen för naturvetenskap.
    Fractal dimensions of infinite product spaces2004Ingår i: International journal of pure and applied mathematics, ISSN 1311-8080, E-ISSN 1314-3395, Vol. 14, nr 2, s. 139-167Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 4.
    Hare, Kathryn E.
    et al.
    Department of Pure Mathematics, University of Waterloo, Waterloo, Ontario Canada.
    Rönning, Jan-Olav
    Högskolan i Skövde, Institutionen för naturvetenskap.
    The size of Max(p) sets and density bases2002Ingår i: Journal of Fourier Analysis and Applications, ISSN 1069-5869, E-ISSN 1531-5851, Vol. 8, nr 3, s. 259-268Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 5.
    Rönning, Jan-Olav
    Högskolan i Skövde, Institutionen för naturvetenskap.
    A convergence result for square roots of the Poisson kernel in the bidisk1999Ingår i: Mathematica Scandinavica, ISSN 0025-5521, E-ISSN 1903-1807, Vol. 84, nr 1, s. 81-92Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 6.
    Rönning, Jan-Olav
    Högskolan i Skövde, Institutionen för naturvetenskap.
    Convergence results for the square root of the Poisson kernel1997Ingår i: Mathematica Scandinavica, ISSN 0025-5521, E-ISSN 1903-1807, Vol. 81, nr 2, s. 219-235Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 7.
    Rönning, Jan-Olav
    Högskolan i Skövde, Institutionen för ingenjörsvetenskap.
    On convergence for the square root of the Poisson kernel in symmetric spaces of rank 11997Ingår i: Studia Mathematica, ISSN 0039-3223, E-ISSN 1730-6337, Vol. 125, nr 3, s. 219-229Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 8.
    Rönning, Jan-Olav
    et al.
    Högskolan i Skövde, Institutionen för naturvetenskap.
    Svensson, Olof
    Linköpings Universitet, Campus Norrköping, Institutionen för teknik och naturvetenskap.
    Convergence for the square root of the Poisson kernel in rank one symmetric spaces against boundary functions with regularity: Preprint Chalmers och Göteborgs Universitet, (79)2001Manuskript (preprint) (Övrigt vetenskapligt)
1 - 8 av 8
RefereraExporteraLänk till träfflistan
Permanent länk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf