his.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Fractal dimensions of infinite product spaces
Department of Pure Mathematics, University of Waterloo, Canada.
Högskolan i Skövde, Institutionen för naturvetenskap.
2004 (Engelska)Ingår i: International journal of pure and applied mathematics, ISSN 1311-8080, E-ISSN 1314-3395, Vol. 14, nr 2, s. 139-167Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Academic Publications, 2004. Vol. 14, nr 2, s. 139-167
Nyckelord [en]
Hausdorff dimension, box dimension, infinite product, self- similar set, Cantor set
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:his:diva-11891OAI: oai:DiVA.org:his-11891DiVA, id: diva2:902248
Tillgänglig från: 2016-02-10 Skapad: 2016-02-10 Senast uppdaterad: 2017-11-30Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Länk till fulltext

Personposter BETA

Rönning, Jan-Olav

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Rönning, Jan-Olav
Av organisationen
Institutionen för naturvetenskap
I samma tidskrift
International journal of pure and applied mathematics
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 86 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf